Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/9/1/91b2ceda-7586-4006-8eb2-6b3734a39321/vinyl-lab.com/web/system/database/mysql.php on line 6
Mastering

Mastering

Prečo potrebujem mastering?

Mastering je jednou z najdôležitejších vecí v postupnosti hudobnej produkcie. Ak je správne vytvorený finálny mix vašej nahrávky, veľmi to uľachčí prácu zvukovému inžinierovi pri masterovaní. Mix a master spolu úzko súvisia. Napriek tomu, je to pravdepodobne najmenej pochopená činnosť.

Čo je to mastering?

Mastering je posledný krok „vylepšenia a zkvalitnenia“ vášho hudobného projektu tak, že znie tak dobre, ako je to len možné, pred tým než ide do výroby. Mastering je zároveň posledná šanca na odhalenie problému v nahrávke a následne jeho opravenie. Mastering inžinier upraví zvuk každej skladby tak, aby vytvoril súdržnosť medzi jednotlivými skladbami napr. pri zostavovaní albumu, takže skladby znejú konzistentne a majú prirodzený zvuk. Je to postup, v ktorom sa prispôsobuje zvuk pre daný formát - CD, vinyl, digitálny formát určený na distribúciu cez web. Bez ohľadu na médium, každé jedno má svoje vlastné špecifiká na zvuk, a špecifický postup pri dosahovaní tohto zvuku.

Tak ako sa neodporúča mixovať vlastné skladby, takisto sa neodporúča robiť si sám mastering nahrávky.

Dôvody:

1. málokto dokáže po hodinách strávených pri počúvaní vlastnej hudby, ktorú vytvoril rozoznávať problémy, ktoré môžu nastať v priebehu celého procesu

2. do vlastnej nahrávky sa dá veľmi ľahko „zamilovať“ a tým pádom aj zaslepiť si triezvy úsudok

3. „domáce“ podmienky a zväčša jeden pár reproduktorov vám ani zďaleka nedokážu zabezpečiť identifikovanie problému v nahrávkach (masteringové štúdiá sú vybavené úplne inou technikou, ako v štúdiá nahrávacie a postprodukčné)

Cieľom je, aby nahrávky, ktoré znejú skvelo na veľkých štúdiových reproduktoroch (monitoroch) zneli rovnako dobre aj na domácom sound systéme, v rádiu, či v slúchadlách.

Najlepšie je poslať skladby na mastering nekomprimované, nelimitované a všeobecne nemasterované.

 

 

TIPY pred odslaním vašich nahrávok do Vinyl-LABu

1.Dajte si pozor na digitálne skreslenie. Pri prevode na vinyl je veľmi rozpoznatelné a tým stráca vinylový zvuk svoju podstatu. Nepoužívajte príliš limitery. Limiting spôsobí, že nahrávka je hlasnejšia, ale iba v digitálnej podobe. Pri prevode na vinyl to môže spôsobiť opačný efekt. Ideálne je nechať na audio stope, pri exportovaní tzv. HEADROOM aspoň 3dB. Následne nechať úpravu hlasitosti na masteringového inžiniera.

2.Nedovoľte, aby boli fázy „rozhádzané“. Aj keď si myslíte, že to znie perfektne. Rezacie zariadenie nie je schopné sa s tým vysporiadať. Rezacia hlava sa snaží ísť v ten istý moment do dvoch rôznych smerov. Výsledkom je , že výsledok nie je - reprodukcia cez prenosku nie je možná, prenoska skáče medzi drážkami.

3.Pri produkcii nepoužívajte extrémne stereo rozširovače.

4. Basa musí byť vždy MONO. Basou sa nemyslí iba basová linka, ale všetky zvuky, ktoré obsahujú basové frekvencie. Ľudské uši nedokážu rozlíšiť smer prichádzajúcich fregvencií pod 70 Hz. Je zbytočné dávať basu do strán, alebo používať stereo efekty pod touto frekvenciou. Najbezpečnejšie je, keď je spektrum zvuku pod 100 Hz v mono.

5. Hlasné vysokofrekvenčné zvuky sú nebezpečné pre rezacie zariadenie. Kvôli fyzikálnym obmedzeniam zariadenia (rezacieho prístroja, ale aj prehrávača) nie je výsledok žiadúci. Prenoska má problém sledovať extrémne vysoký obsah frekvencií. Vzniká deformácia (distortion).

6. Veľkým problémom pri rezaní do vinylu sú sikavky vo vokálnej zložke nahrávky. Ideálny postup je ošetrit vokál ešte pri mixovaní nahrávky DE-ESSERom. Treba si uvedomiť, že zvukový inžinier sa dokáže zbaviť sikaviek aj pri masterovaní, ale na úkor iných vysokých frekvencií. Zvukový inžinier nemá k dispozícii nahrávku v stopách, ale pracuje s jednou finálnou (pokiaľ sa nejedná o Stem mastering). Je škoda neošetriť vokálnu zložku už v mixe, pretože neskôr musí dôjsť ku kompromisom a to ku stíšeniu nahrávky na platni, alebo k prílišnému použitiu ekvalizácie vo vysokých frekvenciách.

7. Ak je vaša nahrávka masterovaná na digitálnu distribúciu alebo na CD, musime pristúpiť ku korekciám, ktoré možu jemne zmeniť povahu nahrávky na platni. Ak máte k dispozícii iba takéto nahrávky, treba počítať s miernym odklonom od pôvodného zvuku. Fyzikálne obmedzenia pri prehrávaní platne sa nedajú nijako obísť.